Ekonomi

Çeşme dolu dolu bir yılbaşına hazırlanıyor

Yılbaşı tatiline 2 gün olmasına rağmen Çeşme’deki otel, restoran ve eğlence mekanlarına rezervasyonlar şimdiden yüzde 80’i geçti. Turizmciler yılbaşında doluluk oranlarının yüzde 100’e ulaşmasını bekliyor.

Çeşme Turistik Otelciler Derneği (ÇESTOB) Başkanı Yakup Demir, 2 günlük tatile rağmen Çeşme’ye talebin çok yüksek olduğunu belirterek, “Özellikle Alaçatı’da yılbaşı kutlamak ayrı bir değerdi. Alaçatı’da hatıraları tazelemek ve ekiple paylaşımlar. Yılbaşı ile.” “Açık otellerimizde doluluk oranı hızla ilerliyor. Rezervasyonlar yüzde 70-80’i geçti. 2 haftamız daha var. Bu da otellerimizde ciddi bir doluluk olacağı anlamına geliyor. Bu doluluk restoranlara da yansıyacak. İnsanlar” .” “Çeşme’nin yazın ve kışın yaşanır olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Biz de ‘Çeşme’yi kışın da yaşayın’ diyoruz. Yazın yoğunluğunu görmüyoruz belki ama bu sakinliği güzel bulan tatilcilerimiz var.Alaçatı’da sörf istasyonlarımız hala çalışıyor.Hafta sonları Alaçatı’nın sokakları çok keyifli.Umarım keyifli bir tatil geçiririz. kış mevsimi” dedi.

“Çeşmemizi en iyi şekilde tanıttık”

Çeşme’nin de katıldığı ve standı ödül alan Travel Turkey İzmir ile ilgili değerlendirmede bulunan ÇEŞTOB Lideri Demir, “Pandemi sonrası bu yıl Çeşme Belediyesi ile birlikte Travel Turkey İzmir fuarındaydık. Fuar keyifli geçti. her sene olduğu gibi Çeşme standı yoğun ilgi gördü.Çok verimli 3 gün geçirdik.Katılımcı ve ziyaretçilerin her biri standımıza gelerek standımızı çok beğendiklerini söylediler ve bol bol fotoğraf çekildiler. Çeşme’yi en iyi şekilde. Şimdi önümüzde Utech Fuarı, İstanbul EMITT Fuarı, Berlin ITB Fuarı var. Çeşme’yi tanıtmaya gideceğiz. Şimdi onun üzerinde çalışıyoruz. Çeşme iyi bilinen bir destinasyondur. Çeşme ve Alaçatı deyince herkesin yüzü gülüyor. Tatil düşünüyorlar. Daha da geliştirip güzelleştireceğiz” dedi.

“Süreyi Kasım ayına kadar taşımak zorundayız”

Geçen sezon pandemi öncesi 2019 sezonunu yakaladıklarını belirten Demir, “Belki süremizin kısa olmasından şikayet ediyor ve üzülüyoruz ama ne yazık ki deniz, kum ve güneş bağlantılı destinasyonlarda sezon bitince bir sakinlik başlıyor. Mayorka ve İbiza’da da aynı ama bir tık daha ileri götürmek için “Çalışmamız lazım. Hatta Kasım ayında hava güzel olduğu için denize gittik. Süreyi en az Kasım ayına kadar taşımamız gerektiğine inanıyoruz” dedi.

“Rusya’dan Japonya’ya tatil kapısı Çeşme olacak”

Yaz sezonunun hazırlıklarına şimdiden başladıklarını ifade eden Demir, “Yaz aylarında daha çok yabancı turist olacağını görüyoruz. Önümüzde sıradan bir seçim var. Bu seçim nedeniyle ister istemez bir bekleyiş olacak. Erken rezervasyon dönemi ancak yurt dışı erken rezervasyonlar için özellikle Antalya ve Fethiye’de “İngiltere başta olmak üzere piyasaya rezervasyon askıya alma mesajları gönderilmeye başlandı. Bunun Çeşme’ye de yansımaları olacaktır. Hedefimiz özellikle Avrupa ve diğer dünya ülkeleri olacak. Çeşme, Rusya’dan Japonya’ya kendi isteğiyle gelen halkımızın tatil yeri olacak.”

“Çeşme’de yılbaşı bütçesi her bütçeye göre bölünebilir”

Ege Turistik İşletmeciler ve Konaklamacılar Birliği (ETİK) ve ÇESTOB Başkan Yardımcısı Orhan Belge, “Ayvalık, Foça, Gümüldür’deki arkadaşlarımız da sene başında yüzde 70 doluluğa ulaştıklarını söylediler. Çeşme.Her gün yılbaşı rezervasyonlarına gidiyoruz.Çeşme’de yüzde 100 doluluğa ulaşacağımıza inanıyorum.Çünkü talepler devam ediyor.Çeşme ve Alaçatı’da yılbaşında sokak eğlenceleri çok revaçta ve bunu herkes biliyor.Çeşme’de, yılbaşı bütçesi her bütçeye göre bölünebiliyor.’Çeşme pahalı’ diye spekülasyonlar var.250- Büyük otellerde 300 liradan 3 bin liraya kadar konaklama fiyatları var.Herkes konaklama alıp yılbaşı tatilini olduğu gibi geçirebilir. 2-3 gün Noel tatili geçirmek isteyen yurt dışından da misafirlerimiz var.Onlarla da görüşme halindeyiz.Cumhuriyetimizin 100. yılında turizmin büyük bir atılım yapacağına inanıyorum. 3. ve bölgemiz için çok uygun olacak” dedi. .

“Pandemi sonrası çok verimli bir fuar geçirdik”

Çeşme’nin tanıtımı için turizm fuarlarının çok önemli olduğunu vurgulayan Belge, “Uzun bir pandemi döneminin ardından İngiltere’deki fuarda turizm profesyonelleri olarak acentalarla görüştük. İngiltere’de verimli bir turizm fuarı yapıldı. Ondan sonra taşındım. Selanik’teki turizm fuarına.Orada, Türkiye’ye her zamankinden daha fazla talep vardı.Bu dikkatimi çekti.Sonunda Travel Turkey İzmir’de bir merkeze geldik.Geçen sene bir merkeze geldik ama gölgedeydi. Pandemi sonrası çok verimli bir fuar geçirdik. 2023 yılı başı “Rezervasyonlarımız başlamıştır. Misafirlerimizin en kısa sürede rezervasyon yaptırmaları onlar için oldukça yeterli olacaktır.”

“Çeşme’yi bir dünya markası yapacak adımlar atıldı”

ÇESTOB Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Biner Tuğgan, “Bu yıl 16.’sı düzenlenen Travel Turkey Fuarı’nda Çeşme adına çok keyifli görüşmeler yapıldı. Özellikle Çeşme’de turizm sezonunun uzatılması ve pazar çeşitliliğini artırmak, yurt içi ve yurt dışı acentelerle oldukça verimli geçti.Çeşme Turistik Otelciler Derneği ve Çeşmeli otelciler olarak Çeşme destinasyonunun hem Türkiye’de hem de yurt dışında tanıtılması için fuarlarda aktif olarak bir takım projeler üzerinde çalışıyoruz.Bu nedenle adım adım bir ekip Çeşme’yi bir dünya markası yapmak için atıldı. 2023’te bunun meyvesini vereceğini umuyorum ve önümüzdeki dönemlerde de toplayacağız” dedi.

“2023 yılına girerken Çeşme yine çok eğlenecek ve çok kalabalık olacak”

Çeşme’nin dolu dolu bir yılbaşı tatiline hazırlandığını belirten Tuğgan, şöyle devam etti:

“Pandemi döneminde yılbaşı şenlikleri ortadaydı. Bu yıl 2023’e girerken otellere talebin çok olduğunu görüyoruz. Çeşme çevresindeki otellerde doluluk oranı yüzde 70-80’lere ulaştı. Bu durum Çeşme için çok sevindirici.Misafirlerimiz erken davranıp son dakikaya bırakırsa Çeşme’de yer bulamayabilir.Çeşme’de her bütçeye uygun alternatif yerler olabilir.Çeşmede çok çeşitli seçenekler sunuyoruz. 5 yıldızlı otellerden küçük otellere kadar tüm fiyat ve hizmetleri misafirlerimize sunuyoruz. 2023 yılına girerken Çeşme’nin yine çok eğleneceğini ve yine çok kalabalık olacağını düşünüyoruz.” – İZMİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu