Haber

Suudi Arabistan ve Türkiye, Ukraynalı çocukları geri getirmek için anlaşma üzerinde çalışıyor

Suudi Arabistan ve Türkiye, Rusya’ya gönderilen ve çocuk evlerine yerleştirilen veya Rus aileleri tarafından evlat edinilen Ukraynalı çocukları geri getirmek için bir anlaşma yapmaya çalışıyor. Financial Times’ın bildirdiğine göre, bu konudaki müzakereler birkaç aydır devam ediyor ve eski Chelsea futbol kulübü sahibi Roman Abramovich de arabuluculuk sürecine dahil oldu. Rapora göre Kiev ve Moskova yetkilileri, Şubat 2022’deki geniş çaplı işgalden bu yana Rusya’ya taşınan çocukların listelerini hazırlıyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy defalarca yabancı cumhurbaşkanlarına çocuklarını geri getirmeleri için çağrıda bulundu. Ukrayna, geçen yıl işgalinden bu yana yaklaşık 19.500 çocuğun Rusya’ya veya Rus işgali altındaki Kırım’a taşındığını iddia ediyor. Resmi bilgilere göre şimdiye kadar sadece 385 çocuk geri getirildi.

Moskova, çocukları kaçırdığını reddediyor ve kendi güvenlikleri için götürüldüklerini iddia ediyor. Ancak Haziran ayında Ukraynalı savcılar, bir Rus siyasetçiyi ve iki şüpheli işbirlikçiyi, daha önce işgal altındaki Herson kentinden çok sayıda yetimin yasadışı olarak sınır dışı edilmesiyle suçladı.

Mart ayında Uluslararası Ceza Mahkemesi, Ukrayna’dan çocukları kaçırma suçlamasıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya’nın çocuk hakları komiseri Maria Lvova-Belova hakkında tutuklama emri çıkardı. Ancak Rusya, mahkemenin yetkisini tanımadığını ve kararların geçersiz olduğunu belirterek bu iddiaları reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu