Haber

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu Samsun-Çorum etabı başladı

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı şerefine pedalların çevrildiği 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nda 176 km’lik Samsun-Çorum etabının startı verildi.

Cumhuriyetin kuruluş adımlarının atıldığı Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi önünde 1 Ağustos’ta başlayan 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu; Amasya, Havza, Samsun, Çorum ve Çankırı üzerinden Ankara’da Cumhuriyetin kurulduğu ilk TBMM önünde 5 Ağustos’ta sona erecek. Kurtuluş yolculuğunun anısına düzenlenen bu özel organizasyonda 6 ülkeden 16 takım ve çok sayıda sporcu yarıştı.

Sivas-Amasya, Amasya-Havza ve Havza-Samsun etaplarını tamamlayan milli sporcular bugün Samsun-Çorum etabına start verdi. 10’u yabancı 16 takımın mücadele ettiği 176 km etabında bisikletçiler, Çorum’a kadar durmadan pedal çevirecek. Çorum’da sona erecek etabın ardından Çankırı’ya transfer olacak bisikletçiler, ardından turnuvanın son etabı olan Çankırı-Ankara etabında pedal çevirerek Samsun Valisi Zülkif Dağlı’dan aldıkları Türk bayrağını teslim edecek. , Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne.

Samsun Valisi Doç. Dr. 19 Mayıs 1919’da kurtuluş meşalesini yaktı.Bisikletçilerimiz Tütün İskelesi’nden başladığı zahmeti takip eden bir rota ile Ankara’ya ulaşacaklar.Biz Samsun için gurur verici bir olay olarak görüyoruz.Türkiye’nin Yüzyılını inşa ediyoruz.Samsun’umuz alır. genci, yaşlısı tüm fertleriyle bu asrın inşasında etkin bir rol üstlendiğini dile getirerek, “Bu aşama Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılıyor. Uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapmak da bizim için gurur kaynağı. Bisikletçilerimizin sağlıkla Ankara’ya ulaşmasını temenni ediyorum.”

Start törenine Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Nihat Soğuk, Samsun Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç ve protokol üyeleri katıldı. – SAMSUN

haber-altinekin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu