Haber

Serbest bırakıldı TTB Başkanı Fincancı: Pişman değilim

Türk Tabipleri Birliği (TBP) Genel Başkanı Şebnem Korur Fincancı, katıldığı bir yayında Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) terör örgütü PKK’ya yönelik düzenlediği operasyonda kimyasal silah kullandığı iddiasıyla tutuklandı. İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan yargılanan Fincancı, 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Fincancı, cezaevinde geçirdiği süre dikkate alınarak serbest bırakıldı.

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, DW Türkçe’den Batu Bozkürk’e konuştu. Sözlerinden pişman olmadığını ve izlediği videoda zehirli gaz izleri gördüğünü kaydeden Fincancı, dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

“TIBBİ DEĞERLENDİRME YAPIYORUM”

“Davaya konu olan yayında ‘Açıkçası zehirli gazlardan, zehirli gazlardan, sınır sistemini doğrudan tutan kimyasal gazlardan biri kullanılmış’ dediniz. sorusuna Fincancı, “Neden pişman olayım? Tıbbi bir değerlendirme yapıyorum. Meslektaşlarımla bile bir video izledim. International Physicians for the Prevention of Nuclear War’dan arkadaşlar da bölgeye gitmek istediler ama gidemediler. İhlaller üzerinde çalışırken görsel ve fotoğraflardan bir ön değerlendirme süreci yürütüyoruz. Burada da bazı belirtiler var. Bu belirtilere baktığımızda inhalasyon yoluyla alınan bir ajanı düşündürür. Çünkü akciğer tutulumu vardır. izliyorum Gaz halindeki bir elementtir, bu gaz hali zehirli bir gazdır. Gerekli diyorum çünkü savurgan. Ben de bunun üzerine ‘Zehirli bir gaz’ diyorum… Sonra da anlamazlar diye ‘Zehirli bir gaz’ diyorum. Gaz olarak kimyasal element vardır, kimyasal element.

“Pişman olacak bir şey yok”

Ama o konuşmadaki belirtileri değerlendirirken ‘Kimyasal silah’ demiyorum. ‘Bu kimyasal silah mı bakalım, kimyasal silahsa yasaklı kimyasal silah kapsamına giriyor mu diye daha detaylı araştırma yapılmalı’ diyorum. Ben de bunu söyledim. Çünkü uluslararası sözleşmeler ve protokoller bize bunun yapılması gerektiğini söylüyor. Bunu yapmak için, ileri incelemede adı geçen sağlık görevlileri tarafından hazırlanan bir kılavuz var: Minnesota protokolü. Bu gaz formunun tespit edilebiliyorsa tespit edilebilmesi için uygun bir otopsi işlemi de yapılmalıdır. Ben de bunu söylüyorum, bunda pişman olunacak bir şey yok.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu