Ekonomi

DSÖ, üye ülkeleri şekerli içecekleri “vergilendirmeye” çağırıyor

DSÖ, şekerle tatlandırılmış içecekler için ilk vergi rehberini yayınladı.

Kılavuz, dünya çapında en az 85 ülkenin şekerle tatlandırılmış içeceklere bir tür vergi uyguladığını ve Meksika, Birleşik Krallık ve Güney Afrika’nın bunu başarıyla uygulayan ülkeler arasında olduğunu söyledi.

DSÖ Sağlığın Teşviki ve Geliştirilmesi Direktörü Ruediger Krech, rehberde şu yorumu yaptı: “Şekerli içecekler üzerindeki vergiler, sağlığı desteklemek için güçlü bir araç olabilir. Bu vergiler hayat kurtarırken ve hastalıkları önlerken, sağlıkta eşitliği destekler ve ülkeler için gelir kaynaklarını seferber eder. Bunlar gelirler, evrensel sağlık sigortasını gerçekleştirmek için kullanılabilir. değerlendirmesini yaptı.

Üye ülkelere vergileri artırma çağrısı

Kılavuzda, başta şekerli içecekler olmak üzere tütün ve alkollü ürünlere uygulanan vergilerin hastalık, sakatlık ve faktör ölümü riskini azalttığının kanıtlandığı vurgulanırken, şekerli içeceklere yönelik vergilendirmenin de üreticileri ürünlerini yeniden formüle etmeye teşvik edebileceği vurgulandı. az şeker.

Vergilendirmenin şekerli içeceklerin fiyatını artıracağına ve tüketici talebini azaltacağına işaret edilen küresel ölçekte şekerli içeceklere uygulanan yüzde 50’lik verginin dünya ekonomisine 50 yılda 1,4 trilyon ABD doları ek gelir getirebileceği belirtildi.

Kılavuzda üye devletler şekerli içeceklere vergi getirmeye, mevcut vergileri artırmaya ve bu tür sağlıksız içeceklere olan talebi azaltmak için girişimlerde bulunmaya davet edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu