Ekonomi

Borsa günün ilk yarısında rekor seviyeye ulaştı

Günün ilk yarısında Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi 5.491,10 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

BIST 100 endeksi 5.491,10 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesini görürken, saat 13:00 itibari ile bir önceki kapanışa göre 35,19 puan ve yüzde 0,65 değer kazanarak 5.454,21 puan oldu. Toplam işlem hacmi ise 62,3 milyar TL olarak gerçekleşti.

İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 1,51, holding endeksi yüzde 0,95 yükseldi.

Sektörün ortasında yüzde 2,04 ile en çok taş ve toprak değer kazanırken, madencilik yüzde 0,76 ile en çok gerileyen oldu.

Analistler, merkez bankalarının sıkılaştırıcı adımlarıyla güçlenen durgunluk endişelerinin küresel borsalar üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğini belirterek, artan tahvil faizleri ve durumu kapatmak isteyen yatırımcı süreçlerinin etkisiyle oynaklığın devam edebileceğini söylediler. Noel tatilinden önce.

Analistler, yurt içi piyasalarda olumlu ayrışmanın devam ettiğini belirterek, yükseliş eğiliminin devam etmesi beklenmekle birlikte, kâr gerçekleşmelerinin artma olasılığı karşısında temkinli olunması gerektiğini vurguladı.

Analistler, bugünkü veri gündeminde ABD’de mevcut süreçlerin istikrarı, tüketici inanç endeksi ve ikinci el konut satışlarının ön plana çıktığını belirterek, BIST 100 endeksinde 5 bin 500 seviyesinin teknik olarak direnç konumunda, 5 bin 350 seviyesinde olduğuna dikkat çekti. takviye konumunda noktalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu