Ekonomi

Anayasa Mahkemesi Kaşıkçı soruşturmasında Türk yargısında kusur bulamadı

Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz’in, cinayete ilişkin etkin soruşturma yapılmaması nedeniyle yaşam hakkının ihlal edildiğine ilişkin başvurusuna ilişkin Anayasa Mahkemesi’nin 1 Mayıs tarihli kararı bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Olayda mahkeme, Türk yetkililerin soruşturma aşamasında olduğu kadar kovuşturma aşamasında da cinayetin tanıklarının yakalanması için azami çaba gösterdiğini, Suudi yetkililerden sanıkların iadelerinin talep edildiğini, uluslararası tutuklama emirlerinin çıkarıldığını belirtti. Tanıklar hakkında verilen kararların yerine getirilmesi bekleniyordu ancak Suudi yetkililer sanıkların ülke dışına çıkmasına ve iadesine izin vermedi. Yaklaşmadığının görüldüğünü belirtti.

‘Hatasını iddia edemezdi’

Mahkeme ayrıca başvurucunun savunmasında; Sanıkların iade edilmemesi ve bu nedenle yargılamanın ilerlememesi konusunda Türk makamlarına atfedilebilecek herhangi bir iddia ileri süremeyeceğinin altını çizmek gerektiğini kaydetti.

Kararın sonuç bölümünde Anayasa Mahkemesi, Cengiz’in başvurusunu reddederek, ‘Türk yargı makamlarının etkin uluslararası işbirliğine ilişkin yaşam hakkı kapsamındaki anayasal yükümlülüklerini yerine getirdikleri ve bunun için gerekli tüm makul tedbirleri aldıkları kanaatine varılmıştır’ ifadesine yer verdi. Etkili ceza yargılamasının yürütülmesi’.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu